تاریخچه سازه های چادری

سازه های چادری سازه های نسبتا سبک ، مقاوم و با قابلیت نصب و شکل پذیری آسان هستند . این سازه ها از دیرباز با مواد اولیه گوناگون تهیه و مورد استفاده قرار میگرفتند . میتوان اولین موارد استفاده از این چادرها را به ساکنین قطب شمال یا همان اسکیموها ، سرخپوستان آمریکا شمالی و یا ایلات و عشایر نسبت داد. مواد اولیه برای تهیه این سازه های چادری عمدتا سازگاری قابل توجهی با شرایط اقلیمی هر منطقه و آب و هوای آنجا داشت.

اصولا در گذشته برای تهیه این سازه های چادری از گیاهان و پوست حیوانات استفاده میشده است و آنها را روی چوب های سازه قرار میدادند و برای خود سرپناه ساده و مناسبی تهیه میکردند و به عبارتی این سازه ها اولین سازه های ساخته شده به دست بشر هستند که با سادترین مواد اولیه اطراف خود تهیه و آماده میکردند.

بعدها از این سازه ها به دلیل سبکی و جمع آوری سریع و آسانشان در سیرک ها و سالن های نمایشی کشور های مختلف مورد استفاده واقع شد که این سازه ها اندازه ای به نسبت بزرگتر و زیباتر از چادرهای ماقبل خود داشتند.

در سال ۱۹۳۵ شرکت Dupont نایلون را اختراع کرد و چندی بعد از تولید نایلون “پلی استر” کشف و تولید شد . که با تولید پلی استر چادرهایی سبک و مقاوم دربرابر آب و هوا به دست آمد و در حدود سال ۱۹۵۰ با پیشرفت تکنولوژی های مختلف بخصوص در صنعت نساجی و پیشرفت مهندسی نوآورانه اولین سازه چادری دائمی ساخته و بنا شد . در همان سال ۱۹۵۰ که نساجی پیشرفت قابل ملاحظه ای به خود دید یک معمار بنام frei otto در حوزه سازه های کششی تحقیقیات فراوانی انجام داد و موفق به ساخت سازه های کششی با شکل امروزی شد که نام آن را otto گذاشت.

نمونه سازه چادری - بوستان جوانمردان

بعد از تولید پلی استر تا سال ۱۹۷۰ پیشرفت قابل ملاحظه ای در این حوزه رخ نداد اما در سال ۱۹۷۰ که انقلاب مواد رخ داد باعث ایجاد مواد بسیار مقاوم تر و سبک تر از قبل شد که این امر پیشرفت های قابل ملاحظه ای را در بر داشت . بعد ها پس از تحول بزرگ در صنعت پارچه های کششی این سازه ها را نه تنها در سقف ها بلکه در راهرو ها ، ورودی ها ، حیاط ها و خیلی مکانهای دیگر مورد استفاده قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *