سایبان چادری متحرک_سایه بان متحرک جدید
 

توضیحاتی کامل در مورد شرکت و پارچه مهلر Mehler آلمان

غشاء پارچه ای

شرکت سقف متحرک مهلر برای غشا پارچه ای سقف متحرک خود از محصولات شرکت مهلر آلمان استفاده میکند. شرکت مهلر یکی از معتبرترین تولید کنندگان غشاهای پارچه ای در دنیا است.

معرفی شرکت مهلر آلمان

شرکت مهلر آلمان از قدیمی ترین شرکت های اروپایی در زمینه صنعت نساجی می باشد ، با پیشرفت های چشم گیر تکنولوژی در صنعت نساجی ، این شرکت علاوه بر استفاده از تکنولوژی های روز این صنعت ، خود به عنوان مخترع بعضی از روش های نوین تولید الیاف نسوز مطرح می باشد ، سابقه ۶۰ ساله این شرکت در این زمینه خود گویای پیشینه قوی و قابل اعتماد این شرکت بزرگ تولید کننده محصولات پارچه های کامپوزیتی است .

در ذیل به بعضی از ویژگی های این شرکت که در سال های اخیر به آَن دست پیدا کرده است اشاره می کنیم:

 • در سال ۱۹۹۴ اولین پوشش PVDF که قابلیت جوش پذیری داشت در پارچه های VALMEX به عنوان روکش نهایی ارائه داد .
 • در سال ۲۰۰۴ با استفاده از  مواد سبک وزن جدید و با تکنولوژی های صنعت نساجی ، لایه ای را که برای چاپ دیجیتال آگهی های تبلیغاتی تولید کرده بود با نام تجاری AIRTEX به بازار معرفی کرد .
 • در سال ۲۰۰۵ تولید کننده اولین پوشش پارچه پلی استر با  مقاومت شیمیایی بالا در برابر خوردگی بود .
 • در سال ۲۰۱۲ پوشش کامپوزیتی ای که بصورت مش برای نمای ساختمان موفق به تولید آن شده بود را با نام تجاری TF400  به صنعت نمای ساختمان معرفی کرد .
 • در سال ۲۰۱۴ توانست اختراع غشاهای با نام تجاری VALMEX که در آن قابلیت خود تمیز کنندگی پارچه کامپوزیتی نسبت به موارد مشابه افزایش پیدا کرده بود را به ثبت برساند .

آدرس سایت شرکت مهلر آلمان https://www.mehler-texnologies.com/en/ می باشد ، برای مطالعه بیشتر تکنولوژی های تولید پارچه های کامپوزیتی و محصولات آن به این سایت مراجعه نمایید .

سایبان جابجاشو برقی _سقف جابجاشو برقی
 

مشخصات پارچه کامپوزیتی سقف های متحرک

مشخصات پارچه مورد استفاده در سقف جمع شونده (POLYMAR OPAQUE 8596 6999)

نوع روکش الیاف  PVC

 • لایه و روکش نهایی پارچه : Acrylic Lacquer می باشد که در دو طرف پارچه به عنوان روکش نهایی از هجوم میکروب و قارچ حفاظت می کند ، این لایه نیز محافظ در برابر اشعه UV  می باشد .
 • رفتار در برابر حریق : استاندارد های حریق BS 7837، DIN 4102، NFP 92507 و M2 را دارا می باشد.

استاندارد های بیان شده مدت زمان شعله ور بودن پارچه را اندازه گیری می کنند به عنوان مثال اگر پارچه بر اثر عوامل آتش زا شعله ور شود مدت زمانی که پارچه شعله ور است را تا موقع خاموشی شعله اندازه گیری می کنند و آن زمان را با استاندارد های مشخص شده مقایسه می کنند ، اگر مدت زمانی که شعله بر روی پارچه قرار دارد از حد استاندارد کمتر باشد ، استاندارد های حریق به آن تعلق خواهد گرفت.

به معنای دیگر پارچه هایی که دارای استاندارد حریق هستن بر اثر عوامل آتش زا شعله ور می شوند ولی شعله ماندگاری ندارند و با توجه به موادی که در آنها بکار رفته شعله سریعا خاموش می شود.

 • وزن پارچه : ۸۰۰ گرم بر هر مترمربع
 • میزان مقاومت کششی : مقاومت کششی این نوع از پارچه در راستای تار و پود ۳۰۰۰ نیوتن بر ۵۰ میلی متر می باشد.
 • این بدان معنی است که اگر نواری به عرض ۵ سانتی متر داشته باشید و آن را تحت کشش نیرویی برابر ۳۰۰ کیلوگرم قرار دهید آنگاه این پارچه از هم گسیخته می شود.
 • میزان مقاومت برشی : مقاومت برشی در راستای تار و پود برابر ۳۰۰ نیوتن می باشد.
 • میزان کشش سطحی : ۲۰ نیوتن بر سانتی متر
 • مقاومت در برابر تغییر دما : ۴۰- تا ۷۰+ درجه سانتی گراد
 • وجود لایه مشکی رنگ که میزان عبور نور را به صفر می رساند.

 

جنس و اجزاء پارچه های سقف جمع شونده

اجزاء تشکیل دهنده پارچه های کامپوزیتی الیاف پلی استر و PVC است ، استفاده از الیاف پلی استر برای ایجاد مقاومت کششی در پوشش کامپوزیتی است و روکش PVC به منظور ایجاد لایه ای مقاوم و همچنین محافظ الیاف پلی استر می باشد . پارچه های کششی دارای شفافیت های متنوع و عملکردی متفاوت در مورد جذب، انعکاس و عبور نور دارند. میزان عبور ، جذب و انعکاس نور بستگی به مقدار ضخامت روکش PVC در این نوع از پارچه ها دارد ، که این میزان از صفر تا ۵۰ درصد متغیر می باشد.

پارچه های کامپوزیتی را با مقاومت های کششی متفاوت تولید می کنند ، میزان اختلاف مقاومت کششی در پارچه های کامپوزیتی به نوع الیاف ، ضخامت روکش و تعداد لایه های روکش PVC بستگی دارد . با توجه به این موضوع در هر پروژه با توجه به محاسبات سازه ای ، پارچه ای با تحمل بارگذاری آن پروژه انتخاب می شود .

 

روکش محافظ پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای

پارچه های کامپوزیتی را برای حفظ مقاومت و دوام ، توسط لایه های مختلفی که برای حفاظت این نوع پارچه ها وجود دارد روکش می کنند.

از جمله لایه هایی که برای روکش نهایی لایه PVC در پارچه های کامپوزیتی در نظر گرفته می شود ، PVDF ، ACRYLIC ، PVF FILM می باشند.

در این میان روکش PVDF به عنوان مقاوم ترین روکش نهایی پارچه های کامپوزیتی شناخته شده است.

افزایش طول عمر و دوام پارچه ، ایجاد سطحی صیقلی و براق ، نظافت آسان و ثبات رنگ از جمله ویزه گی های خاص روکش نهایی PVDF می باشد.

 

ثبـت رنگ سازه چادری در طول زمان سرویس

طبق نمودار مقابل می توان عمـر روکش  PVDF را با دیگـر روکشهــا یی که معمولا در پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای استفاده میگردند در شرایط یکسـان مقایسه نمود . همان طور که مشخص است ، روکش PVDF 80 درصد از درخشندگی اولیه اش را بعد از ۱۰ سـال حفظ نموده در حالی که در بهترین نوع از سایر روکش ها، تنها ۲۰ درصد  از درخشندگی و کیفیت اولیه سایر پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای باقی مانده است.

 

دوام و طول عمر بیشتر پارچه های بکار رفته درسازه های پارچه ای

دوام و ایجاد طول عمر بیشتر نتیجه فرآیند های به روز در تولید و استفاده از تکنولوژی های جدید در ساختارهای پارچه های کششی است ، همچنین الزامات تعمیر و نگهداری پارچه های کامپوزیتی نیز عاملی در جهت افزایش عمر مفید این پوشش ها ست.

روکش PVC روی الیاف باعث حفاظت آنها می شود و مدت زمان عملکرد مطلوب الیاف را افزایش می دهد.

روکش نهایی Acrylic Lacquer علاوه بر حفاظت از روکش PVC ، با ایجاد لایه ای صیقلی و براق و انعکاس نور ، میزان جذب آلودگی را به حداقل می رساند و باعث دوام و افزایش طول عمر پارچه می شود.

دستورالعمل های نگهداری نیز که برای سطح پارچه و نظافت آن ارائه می شود ، عاملی است که باعث ماندگاری کیفیت اولیه پارچه می شود و به طبع افزایش عمر مفید آن را در پی خواهد داشت.

 

رفتار در برابر حریق

برای بررسی اشتعال پذیری مواد ، آن ماده را در دمای اتاق در معرض آتش سوزی قرار می دهند و مدت زمان شعله ور بودن آن را اندازه گیری می کنند. PVC به تنهایی ماده ای قابل اشتعال و خطر آفرین است ولی در تولید پارچه های کامپوزیتی از مواد افزودنی خاصی استفاده می شود که خواص بازدارندگی بسیار خوبی در برابر شعله ور شدن از خود نشان می دهند.

پارچه هایی که برای سقف های متحرک استفاده می شوند  دارای چنین خاصیت بازدارندگی شعله ور شدن هستند و به عنوان یک ویژگی از آن یاد می شود.

این نوع پارچه ها استاندارد های عدم شعله ور شدن را دارا می باشند. استاندارد های بیان شده مدت زمان شعله ور بودن پارچه را اندازه گیری می کنند به عنوان مثال اگر پارچه بر اثر عوامل آتش زا شعله ور شود مدت زمانی که پارچه شعله ور است را تا موقع خاموشی شعله اندازه گیری می کنند و آن زمان را با استاندارد های مشخص شده مقایسه می کنند ، اگر مدت زمانی که شعله بر روی پارچه قرار دارد از حد استاندارد کمتر باشد ، استاندارد های حریق به آن تعلق خواهد گرفت. به معنای دیگر پارچه هایی که دارای استاندارد حریق هستن بر اثر عوامل آتش زا شعله ور می شوند ولی شعله ماندگاری ندارند و با توجه به موادی که در آنها بکار رفته شعله سریعا خاموش می شود .

میزان تبادل حرارت

پارچه سقف های متحرک شرکت سقف متحرک مهلر محصول شرکت مهگیس(مهلر) آلمان میباشد. این محصول دارای محصول FR700 opaque ORIENTAL 7209 0599  VALMEX میباشد.

میزان تبادل حرارت این پارچه کمتر از ۹ w/m.k , 1int surface emissivity است.

از مولفه های مهمی که در تابستان باعث ممانعت از ورود گرمای ناشی از تابش خورشید به فضای زیرین سقف اتوماتیک میگردد ، ویژگی مات بودن پارچه سقف متحرک است . بافت پلی استر داخل این نوع از پارچه ها از الیاف مشکی بافته شده و امکان ورود نور از سطح سقف تا مقدار صفر کاهش می دهد.

نوع پارچه های نیمه مات برای صنعت سازه های پارچه ای کششی کاربرد دارد و مناسب سقفهای متحرک برقی نمیباشد . البته در صورت درخواست خریدار (با توجه به نیازهای خاص معماری  پروژه) امکان اجرای سقف اتوماتیک با پارچه های شفاف نیز فراهم میباشد.

توضیح کاملتر

مد نظر داشته باشید که امروزه متریال PVC بعنوان عایق ترین متریال ها در صنعت ساختمان مطرح است . میزان تبادل حرارت غشاء تاشونده سقف متحرک به مراتب از یک سطح شیشه ایی ده میلمتری ، عایق تر میباشد.

ثبات رنگ پارچه سقف های متحرک

پارچه های کامپوزیتی را برای حفظ ثبات رنگ ، توسط لایه های مختلفی که برای حفاظت این نوع پارچه ها وجود دارد روکش می کنند.

از جمله لایه هایی که برای روکش نهایی لایه PVC که یکی از مزیت های آن ایجاد ثبات رنگ در طول بهره برداری می باشد لایه های ، PVDF ، ACRYLIC ، PVF FILM هستند.

وجود این لایه ها علاوه بر افزایش ثبات رنگ در پارچه های کامپوزیتی ، افزایش طول عمر و دوام پارچه را نیز در پی خواهد داشت.

 

عبور نور پارچه سقف متحرک

پارچه های کامپوزیتی را معمولا بصورت مات یا شفاف تولید می کنند. در پارچه هایی که دارای خاصیت عبور نور هستند میزان و درصد شفافیت با توجه به ضخامت لایه PVC   مشخص می شود. در این گونه از پارچه ها میزان عبور نور تا ۵۰ درصد می تواند افزایش یابد. این نوع از پارچه ها را برای مسقف کردن فضا هایی در نظر می گیرند که میزان عبور نور و استفاده از نور طبیعی یکی از مولفه های مهم معماری آن مکان است.

در پارچه های مات وجود یک لایه مشکی رنگ در میان لایه های PVC  باعث شده تا عبور نور از این نوع پارچه ها به صفر برسد.

در این پارچه ها ، میزان تبادل حرارت یکی از مولفه های مهمی است برای انتخاب آنها در پروژه های مورد نظر .